Održana 65. sjednica Vlade
U Banskim dvorima održana je sjednica Vlade na kojoj je usvojen Prijedlog zaključka o prihvaćanju Nacrta kolektivnog ugovora za državne službenike i namještenike, Prijedlog odluke o davanju naknadne suglasnosti na Statut Agencije za osiguranje radničkih tražbina, te je dano mišljenje na Prijedlog zakona o prijenosu vlasništva nad domovima umirovljenika.
Predstavljajući Prijedlog zaključka ministar Pavić podsjetio je da Kolektivni ugovor za državne službenike i namještenike istekao 1. kolovoza, da je produljena primjena vrijedila do 1. studenoga ove godine.
„Vlada je u pregovorima zauzela proaktivan stav“, kazao je ministar, pojasnivši da je pregovarački proces vođen u tri faze. U prvoj fazi tekst Kolektivnog ugovora je pročišćen, odnosno usklađen sa Zakonom o radu, Zakonom o zaštiti na radu i Zakonom o reprezentativnosti, u drugoj fazi razgovaralo se o nematerijalnim - interesnim pravima, te u trećoj o materijalnim pravima.
Govoreći o materijalnim pravima kazao je da je osnovica plaće utvrđena u iznosu od 5.421,54 kuna, naglasivši pri tom da je usuglašeno da će se o osnovici, regresu, božićnici i daru za djecu ubuduće pregovarati u petom mjesecu, odnosno kada se priprema proračun.
„Zahvaljujem pregovaračkoj strani sindikata na konstruktivnoj suradnji. Napravili smo kvalitetan i dobar posao koji će donijeti stabilnost“, istaknuo je ministar Pavić te je ponovio da će Kolektivni ugovor vrijediti od 1. studenoga 2017. čime je osiguran kontinuitet svih prava državnih službenika i namještenika.
Ponovio je da je pregovarački proces sa sindikatima javnih službi u finalnoj fazi, te da se uskoro očekuje zaključivanje pregovora i potpisivanje novog TKU-a.
Uz to, Vlada je na sjednici dala naknadnu suglasnost na Statut Agencije za osiguranje radničkih tražbina. Novi statut Agencije donesen je radi usklađivanja sa Zakonom o osiguranju radničkih tražbina budući da je Zakonom promijenjen naziv Agencije za osiguranje radničkih potraživanja u slučaju stečaja poslodavca, u Agencija za osiguranje radničkih tražbina.
Ministar Pavić istaknuo je važnost Agencije putem koje se sukladno zakonom u slučaju blokade isplaćuju tri minimalne plaće, te dodatne tri plaće i druga prava iz kolektivnih ugovora u slučaju stečaja. Podsjetio je kako bi se preko nje, u slučaju da se desio stečaj Agrokora, potraživale radničke tražbine, za koje bi prema inicijalnim izračunima Agencije izdvajanja iznosila oko 600 milijuna kuna, kada se tomu pridoda 600 milijuna kuna za naknade za nezaposlene to je 1,2 mlrd kuna, a uzimajući u obzir efekt na dobavljače obveze države bi iznosile oko dvije milijarde kuna. „Agencija radi ozbiljan i kvalitetan posao“, rekao je.
Na 65. sjednici Vlade, također, dano je mišljenje na Prijedlog zakona o prijenosu vlasništva nad domovima umirovljenika kojim se predlaže da se prenošenje nekretnina domova umirovljenika na osnivače. Ministar Pavić naglasio je da se takvi domovi koriste nekretninama bez zakupnine ili naknade vlasniku, da su te nekretnine u vlasništvu ili suvlasništvu Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje te da bi u njegovu vlasništvu trebale i ostati budući da su građene sredstvima izdvojenim iz mirovina za zadovoljavanje stambenih potreba i poboljšanje nužnih uvjeta stanovanja korisnika mirovina i invalida rada. „Navedenu problematiku potrebno je cjelovito rješavati u skladu s postojećom legislativom i u suradnji s nadležnim Ministarstvom državne imovine“, zaključio je.
Foto: Vlada RH