27. kongres ugostitelja i turističkih djelatnika
OPATIJA - Ministar rada i mirovinskoga sustava prof. dr. sc. Mirando Mrsić, dr. med., na 27. kongresu ugostitelja i turističkih djelatnika u Opatiji, predstavio je mjere i aktivnosti ministarstva koje doprinose poticanju zapošljavanja, očuvanju radnih mjesta i jačanju kvalitete usluga u turizmu i ugostiteljstvu. Prema podacima HZZ-a u prvih 10 mjeseci ove godine na temelju radnog odnosa zaposleno je 181.204 osobe, što je za 5% više nego u istom razdoblju 2013. godine, dok su 39.763 osobe zaposlene na sezonskim poslovima, a od toga je 50% zaposleno u djelatnosti pružanja smještaja te pripreme i usluživanja hrane.
Također, u istom razdoblju traženo je 23.221 sezonskih radnika, što je 5% više radnika za rad na sezonskim poslovima, u odnosu na isto razdoblje 2013. godine, a najviše u sljedećim zanimanjima: konobar, prodavač, sobarica, kuhar, kuhinjski radnik. "S tim u vezi, važno je naglasiti da je u prvih 10 mjeseci 2014. godine evidentirano 8,4% manje nezaposlenih osoba ugostiteljsko/turističkih zanimanja u odnosu na isto razdoblje 2013. godine", rekao je ministar Mrsić. Također je naglasio kako je Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava prema prijedlogu Socijalnog vijeća za turizam dodatno olakšalo uvjete i kriterije za korištenje mjere „Stalni sezonac“ koja je uvelike prepoznata i podržana od strane poslodavaca u sektoru ugostiteljstva i turizma.
Institut stalnog sezonca kako je uređen Zakonom o posredovanju pri zapošljavanju i pravima za vrijeme nezaposlenosti omogućava odgovarajuću materijalnu zaštitu stalnog sezonca tijekom produženog mirovinskog osiguranja, dakle u razdoblju kada ne radi, a poslodavcima koji zapošljavaju sezonske radnike osigurava bolje upravljanje ljudskim potencijalima. Osim toga, poslodavci imaju mogućnost sufinanciranja troška produženog mirovinskog osiguranja za stalnog sezonca od strane Hrvatskog zavoda za zapošljavanje.
Novčana pomoć stalnog sezonca za prva tri mjeseca iznosi 60% bruto plaće koju je sezonac ostvario u tromjesečnom razdoblju koje je prethodilo prestanku radnog odnosa, s tim da ne može biti niža od iznosa novčane naknade na koju bi ostvario pravo da je u statusu nezaposlene osobe. Novčana pomoć za preostalo vrijeme ostvarivanja pomoći iznosi 50% novčane pomoći utvrđene za prva tri mjeseca.