Aktualno prijepodne u Hrvatskom saboru
U Hrvatskom saboru održana je šesta sjednica koja je započela aktualnim prijepodnevom na kojem su članovi Vlade Republike Hrvatske odgovarali na pitanja saborskih zastupnika. Ministar Pavić odgovorio je na pitanja vezana uz Republički sindikat radnika Hrvatske, potom na pitanje o nedostatku radne snage i aktivnostima koje Ministarstvo poduzima u tom smjeru te na kraju o položaju umirovljenika i starijih osoba.
Govoreći o situaciji vezanoj uz Republički sindikat radnika Hrvatske pojasnio je da Ministarstvo vodi registar udruga radnika odnosno sindikata u kojem se nalazi više od 600 sindikata, naglasivši da ono ne može biti arbitar među sindikatima, a da će se upis u registar radnika odnosno sindikata provesti nakon pravomoćne sudske odluke.
Što se tiče aktivnosti vezanih uz nedostatak radne snage i ovom prigodom ministar Pavić ponovio je da je primarni cilj aktivirati domaću radnu snagu, što se čini među ostalim, kroz paket mjera „Od mjere do karijere“, u sklopu kojeg je u financijskom smislu na raspolaganju 145 milijuna kuna za projekte prekvalifikacije radne snage. „Odlučili smo se za sektorski pristup, građevini smo prije ljeta podignuli kvotu za 2032 radnika kako bi osigurali nesmetani investicijski ciklus u građevini“, rekao je ministar i dodao da je nedugo pokrenuta inicijativa za sklapanje dva sporazuma s BiH. Jedan sporazum bi trebao regulirati sezonsko zapošljavanje radnika BiH, a drugi upućivanje radnika trgovačkih društava sa sjedištem u BiH na rad u Republiku Hrvatsku, potom je najavio da će se sličan sporazum uskoro pokrenuti i s Ukrajinom i s još nekoliko zemalja.
Upitan o statusu umirovljenika i starijih osoba rekao je da su umirovljenici i stariji sugrađani u fokusu rada Ministarstva i podsjetio da se „dva najveća povećanja iduće godine mogu se očekivati u indeksaciji mirovina te povećanju plaća državnih i javnih službenika, ukupne vrijednosti više od dvije milijarde kuna“. Iznio je podatke koji ukazuju da danas samo 19 % umirovljenika ima puni radni staž odnosno više od 40 godina, što je jedan od razloga da većina umirovljenika spada u kategoriju mirovina čiji iznosi se kreću od 2 – 5 tisuća kuna.
Na kraju ministar je poručio da su mirovine sigurne, a njihova isplata kao i održivost sustava neupitna. Vezano uz mirovinske fondove naglasio je da mirovinski fondovi imaju preko 88 milijardi kuna imovine; 71 posto u državnim obveznicama, 15 posto u inozemnim, a svega 17 posto u dionicama.
Foto: Hrvatski sabor/ screenshot