Predstavljeno Izvješće o provedbi smjernica za razvoj i provedbu aktivne politike zapošljavanja
Sastanak Radne skupine za praćenje provedbe mjera aktivne politike zapošljavanja, treći od njezinog osnivanja u kolovozu ove godine, održan je u Ministarstvu rada pod predsjedanjem državne tajnice Katarine Ivanković Knežević. Na sastanku je predstavljeno Izvješće o provedbi Smjernica za razvoj i provedbu aktivne politike zapošljavanja u Republici Hrvatskoj za razdoblje od 1. siječnja 2017. do 1. rujna 2017. godine te je održana prezentacija „Modeli podrške za aktivaciju ranjivih skupina na tržištu rada – iskustva iz Hrvatske i međunarodna prakse“ Antonija Matkovića iz Instituta ra razvoj tržišta rada.
U izvješću o smjernicama Davorka Buškulić-Lemić iz Ministarstva rada i mirovinskoga sustava predstavila je podatke o kretanjima ne tržištu rada te provedbi intervencija u tekućoj godinu.
Istaknuto je kako su tijekom 2017. godine nastavljena pozitivna kretanja na tržištu rada – zabilježen je porast BDP-a za 2,8 posto, broj osiguranika veći je za 24.019, broj registriranih nezaposlenih manji je za 47.987, a bilježe se padovi u broju novoprijavljenih u evidenciji nezaposlenih (za 7 posto), stopi nezaposlenosti (na 11,1 posto) te stopi nezaposlenosti mladih (za 9,1 posto).
Kad je riječ o provedbi intervencija naglašeno je kako je u 2017. godini za provedbu novog paketa mjera aktivne politike zapošljavanja „Od mjere do karijere“ u državnom proračunu osigurano sveukupno 1.488.494.685 kuna, što je za 300 milijuna kuna više nego prijašnjih godina. Do 1. rujna zabilježeno je 17.648 novouključenih korisnika mjera aktivne politike zapošljavanja, dok je ukupno 44.538 osoba uključeno u neku od mjera.
U ukupno novouključenim korisnicima, SOR čini udio od 32 posto, zatim slijedi javni rad s 31,4 posto, dok potpore za zapošljavanje čine 19,2 posto. Od ukupnog broja novozaposlenih osoba iz evidencije HZZ-a u 2017. godini 12,4 posto uključeno je u mjere aktivne politike zapošljavanja.
Posebno je istaknuto kako je broj korisnika potpore za zapošljavanje povećan za gotovo 50 posto u odnosu na prošlu godinu, a broj korisnika potpora za samozapošljavanje za 43 posto. Istovremeno, broj uključenih u SOR smanjen za gotovo 30 posto u odnosu na prošlu godinu, a u odnosu na 2015. godinu za gotovo 50 posto.