Mogućnosti za volontiranje

Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike više od 10 godina (su)financira djelovanje volonterskih centara diljem Republike Hrvatske, čija je osnovna uloga aktivno sudjelovanje i doprinos u razvoju volonterstva na lokalnoj razini.

Navedeno se postiže kroz informiranje o mogućnostima za volontiranje, sudjelovanje u razvoju volonterskih programa na lokalnoj, regionalnoj i nacionalnoj razini, pružanje različitih usluga koje se odnose na izobrazbu za organizatore volontiranja iz područja menadžmenta volontera, pružanje podrške organizatorima pri izradi kvalitetnih volonterskih programa, izobrazbu građana o volontiranju, povezivanje potencijalnih volontera s mogućnostima volontiranja, usklađivanje potreba organizacija za volonterima i građana koji žele volontirati, organiziranje promotivnih kampanja, izradu i tiskanje publikacija u području volonterstva i menadžmenta, provođenje prigodnih istraživanja u području volonterstva, međusektorsku suradnju i sl.

U 2022. godini Ministarstvo (su)financira 27 lokalnih volonterskih centara, 4 regionalna volonterska centra i 1 mrežnu organizaciju volonterskih centara, na čijim stranicama građani mogu vidjeti informacije o ponudi i potražnji volonterskog rada, odnosno mogućnostima za volontiranje u Republici Hrvatskoj. Popis (su)financiranih volonterskih centara i poveznice na njihove web stranice na kojima su dostupne informacije o mogućnostima za volontiranje nalazi se u nastavku:



Lokalni volonterski centri:  
 
Redni broj  Naziv organizacije Sjedište
1. Mirovna grupa Oaza Beli Manastir     Beli Manastir 
2. Udruga za djecu i mlade s poteškoćama u razvoju 'Zvono' Belišće
3. Udruga tjelesnih invalida Bjelovar Bjelovar
4. Udruga za promicanje pozitivne afirmacije mladih u društvu „Impress“ Daruvar     Daruvar
5. Centar za održivi razvoj Imotski
6. Carpe Diem udruga za poticanje i razvoj kreativnih i socijalnih potencijala djece, mladih i odraslih Karlovac
7. Udruga ZvoniMir Knin
8. Zaklada Sandra Stojić Kutina
9. Savjetovalište "Lanterna" Makarska
10. Udruga mladih Feniks Oroslavje
11. Lokalna akcijska grupa Vallis Colapis Ozalj
12. Volonterski centar „Za zajednicu“ Prelog
13. Udruga slijepih Istarske županije Pula
14. Volonterski centar Istra Pula
15. Odred izviđača „Zelena patrola“ Rajić Rajić
16. Udruga za civilno  društvo  i kvalitetu življenja Srma Sinj
17. Agencija lokalne demokracije Sisak Sisak
18. Studentski katolički centar Split Split
19. Udruga MoSt Split
20. Informativno pravni centar Slavonski brod
21. 'Srce' - Udruga djece s teškoćama u razvoju, osoba s invaliditetom i njihovih obitelji
 
Sveti Ivan Zelina
22. Udruga mladih Mladi u Europskoj uniji Šibenik
23. Mreža udruga Zagor Zabok
24. Udruga socijalnih radnika Zadar - Volonterski centar Zadar Zadar
25. Humanitarna udruga "fra Mladen Hrkač" Zagreb
26. Udruga Maštara Zagreb
27. CeZaM Zaprešić
     



Regionalni volonterski centri:
 
Redni broj Naziv organizacije Sjedište
1. Volonterski centar Zagreb Zagreb
2. DKolektiv - Volonterski centar Osijek Osijek
3. Udruga "MI" – Split – Volonterski centar Split Split
4.  
Udruga za razvoj civilnog društva SMART - Volonterski centar Rijeka
Rijeka


Mrežna organizacija:
 
Redni broj Naziv organizacije Sjedište
1. Hrvatski centar za razvoj volonterstva Osijek
 

Osim u okviru pojedinačnih nacionalnih projekata i programa volontiranja koje nude organizatori volontiranja, volontiranje u Republici Hrvatskoj moguće je i kroz jedan dio programa Europske snage solidarnosti, o čemu više informacija možete pronaći pod podnaslovom Mogućnosti za mobilnost u volontiranju.



MOGUĆNOSTI ZA MOBILNOST U VOLONTIRANJU

Na području mobilnosti volontera od velikog je značaja dugi niz godina bila Europska volonterska služba (EVS) namijenjena mladima. Europska komisija pokrenula  je EVS 1996. godine, a provodio se sve do 2018. godine, kad je na snagu stupio program Europskih snaga solidarnosti koji je obuhvatio i nadogradio Europsku volontersku službu, uz naglasak na komponentu solidarnosti. EVS je omogućavao mladima u dobi od 17 do 30 godina da provedu od dva tjedna do godine dana volontirajući u organizacijama u inozemstvu, a mladima su bili osigurani put, smještaj, prehrana, zdravstveno osiguranje, učenje jezika, te podrška u radu i učenju.  Agencija za mobilnost i programe Europske unije  od 2011. godine provodi Europsku volontersku službu u Republici Hrvatskoj kao punopravna članica programa Mladi na djelu (2007. - 2013.), dok se za razdoblje od 2014. do 2018. godine Europska volonterska služba provodila u okviru Erasmus+ programa usmjerenog na obrazovanje, osposobljavanje, mlade i sport.

Donošenjem Uredbe (EU) 2018/1475 Europskog parlamenta i Vijeća od 2. listopada 2018. godine o utvrđivanju pravnog okvira Europskih snaga solidarnosti uspostavljen je program Europskih snaga solidarnosti (ESS) kao temelj za ostvarivanje pozitivne društvene promjene pružanjem podrške zajednicama pojedinaca i subjektima koji su posvećeni jačanju solidarnosti diljem Europe. Cilj navedenog programa je omogućiti mladima u dobi između 18 i 30 godina da volontiraju ili rade na projektima u svojim zemljama ili u inozemstvu koji su od koristi zajednicama i ljudima diljem Europe. Kroz navedene aktivnosti mladi imaju priliku pridonijeti rješavanju društvenih potreba i istodobno poboljšati svoj osobni, obrazovni, društveni, građanski i stručni razvoj.

Novim prijedlogom Uredbe za program Europskih snaga solidarnosti za programsko razdoblje 2021. - 2027. godine predviđeno je dodatno širenje programa, a očekuje se da će se do 2027. godine u okviru ESS-a ponuditi prilike za angažman 350 000 mladih Europljana.

Program Europskih snaga solidarnosti sadrži tri vrste projekata:

  1. Volontiranje, kroz koji se mladim ljudima daje prilika da volontiraju u razdoblju od dva do dvanaest mjeseci, u zemlji ili inozemstvu
  2. Stažiranje i zaposlenje, kroz koje se mladim ljudima daje prilika da dobiju posao ili staž u širokom rasponu sektora uključenih u aktivnosti za jačanje solidarnosti, u zemlji ili inozemstvu
  3. Projekte solidarnosti, solidarne aktivnosti i inicijative u lokalnoj zajednici

Kroz provedbu volonterskih projekata u okviru programa ESS, mladima se pruža prilika da volontiranjem odgovore na važne društvene potrebe i pridonose osnaživanju zajednica, ali i da steknu korisno iskustvo, vještine i kompetencije za njihov osobni, obrazovni, društveni, građanski i profesionalni razvoj, te time poboljšaju svoju zapošljivost.
Više informacija o programu Europskih snaga solidarnosti, otvorene natječaje, uvjetima i načinu prijave te druge relevantne informacije možete pronaći ovdje, a za dodatne informacije te pomoć i podršku u prijavi slobodni ste obratiti se Agenciji za mobilnost i programe Europske unije koja je provedbeno tijelo za program Europskih snaga solidarnosti u Republici Hrvatskoj.