Beskućnici, osobe s problemima ovisnosti, žrtve trgovanja ljudima, osobe pod međunarodnom zaštitom

Beskućnici
U Zakonu o socijalnoj skrbi beskućnik je definiran kao osoba koja nema mjesto stanovanja niti sredstva kojima bi mogla podmiriti troškove stanovanja, a smještena je ili koristi uslugu organiziranog stanovanja u prihvatilištu ili prenoćištu ili boravi na javnim ili drugim mjestima koja nisu namijenjena za stanovanje.

Beskućnici mogu ostvariti prava u sustavu socijalne skrbi ukoliko ispunjavaju uvjete propisane Zakonom o socijalnoj skrbi

Skrb o beskućnicima provode veliki gradovi i gradovi sjedišta županija, koji su dužni u svom proračunu osigurati sredstva za rad prihvatilišta/prenoćišta za beskućnike i rad pučkih kuhinja.

Beskućnici, kao zasigurno najsiromašnija skupina stanovništva, obuhvaćeni su Nacionalnim planom za borbu protiv siromaštva i socijalne isključenosti 2021. - 2027.

Plan zbrinjavanja beskućnika u Republici Hrvatskoj i plan zbrinjavanja beskućnika u ekstremnim zimskim uvjetima za 2024./2025.
Osobe s problemima ovisnosti
Prema definiciji Svjetske zdravstvene organizacije ovisnost je duševno, a ponekad i tjelesno stanje koje nastaje međudjelovanjem živog organizma i sredstva ovisnosti. Obilježavaju ga ponašanje i drugi duševni procesi koji uvijek uključuju prisilu za povremenim ili redovitim uzimanjem sredstva ovisnosti u namjeri da se doživi njegov učinak na duševne procese ili da se izbjegne nelagoda zbog odsutnosti takvog sredstva.

Osobe s problemima ovisnosti mogu koristiti prava u sustavu socijalne skrbi ukoliko ispunjavaju zakonom propisane uvijete. 

Pored prava iz sustava socijalne skrbi osobama s problemima ovisnosti dostupne su dodatne usluge u sustavu socijalne skrbi sukladno Projektu resocijalizacije ovisnika i dopuni projekta resocijalizacije

Pružatelji usluga za ovisnike


Zakonodavni okvir i nacionalni dokumenti 

1. Zakon o  socijalnoj skrbi ("Narodne novine" broj: 18/22, 46/22, 119/22, 71/23 i 156/23)
2. Kazneni zakon ("Narodne novine" 125/11 ,144/12 , 56/15 i 61/15)
3. Zakon o kaznenom postupku ("Narodne novine"  121/11143/1256/13 ,145/13 i 152/14)
4. Zakon o suzbijanju zlouporabe opojnih droga ("Narodne novine" 107/0187/02163/03,
    
141/0440/07 , 149/09 i 84/11)
5. Nacionalna strategija za sprječavanje štetne uporabe alkohola i alkoholom uzrokovanih poremećaja, za 
    razdoblje od 2011. do 2016. godine
6. Nacionalna strategija suzbijanja zlouporabe droga u Republici Hrvatskoj za razdoblje od 2012. do 2017. 
    godine 
7. Projekt resocijalizacije ovisnika
8. Smjernice za psihosocijalni tretman ovisnosti o drogama u zdravstvenom, socijalnom i zatvorskom sustavu
9. Popis droga, psihotropnih tvari i biljaka iz kojih se može dobiti droga te tvari koje se mogu uporabiti za 
    izradu droga ("Narodne novine" 50/092/10 19/11156/1442/15 i 10 /16
Žrtve trgovanja ljudima
Žrtve trgovanja ljudima ostvaruju sva prava u sustavu socijalne skrbi sukladno Zakonu o socijalnoj skrbi te dodatnu pomoć i zaštitu u smislu osiguravanja smještaja u skloništima. Pomoć i zaštita žrtava trgovanja ljudima u sustavu socijalne skrbi pruža se sukladno Standardnim operativnim procedurama (SOP). 

Sustav socijalne skrbi integrativni je dio nacionalnog mehanizma suzbijanja trgovanja ljudima i kao takav djeluje na nacionalnoj, županijskoj i regionalnoj (4 regije: Zagreb, Split, Rijeka i Osijek) razini.

U okviru sustava djeluju i dva nacionalna skloništa za žrtve trgovanja ljudima, od kojih je jedno namijenjeno smještaju odraslih, a drugo smještaju maloljetnih žrtava trgovanja ljudima. Skloništa vode nevladine organizacije koje se bave suzbijanjem trgovanja ljudima, a sredstva za njihov rad osiguravaju se u sustavu socijalne skrbi. 

Za postupanje prema žrtvama trgovanja ljudima važni su sljedeći dokumenti:
 
Osobe s odobrenom međunarodnom zaštitom
Osobe s odobrenom međunarodnom zaštitom (azil/supsidijarna zaštita) mogu ostvariti sva prava u sustavu socijalne skrbi kao i državljani Republike Hrvatske s prebivalištem u Republici Hrvatskoj.

U sustavu socijalne skrbi provodi se također postupak i donosi rješenje  o priznavanju prava na smještaj osobama s odobrenom međunarodnom zaštitom sukladno Zakonu o međunarodnoj i privremenoj zaštiti. dok smještaj osigurava  Središnji državni ured za obnovu i stambeno zbrinjavanje.

Pored prava iz sustava socijalne skrbi i priznavanja prava na smještaj u trajanju od 2 godine prema ranije navedenom zakonu i Pravilniku o sudjelovanju azilanata, stranaca pod supsidijarnom zaštitom i stranaca pod privremenom zaštitom u plaćanju troškova smještaja.

Osobe s odobrenom međunarodnom zaštitom u sustavu socijalne skrbi obuhvaćene su i aktivnostima iz projekata namijenjenih integraciji osoba s odobrenom međunarodnom zaštitom koje provode organizacije civilnog društva, a financirani su od ministarstva nadležnog za socijalnu skrb.