- Objavljeno: 05.12.2012.
Predstavljena brošura "Hrvatska u EU - Vodič kroz prava"
ZAGREB - U Informacijskom centru Europske unije u Zagrebu, održana je konferencija za novinare s temom - Hrvatska u EU: Sloboda kretanja radnika i sustav socijalne sigurnosti na kojoj je predstavljena brošura „Hrvatska u EU - Vodič kroz prava“. Na konferenciji su sudjelovali Mirjana Rađenović, pomoćnica ministra rada i mirovinskoga sustava, Srećko Vuković, ravnatelj Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje, Ankica Paun Jarallah, ravnateljica Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, Siniša Varga , ravnatelj Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje i Nada Merkaš, ravnateljica Središnjeg registra osiguranika.
Svaki građanin Europske unije ima pravo raditi i živjeti u bilo kojoj zemlji EU. Ulaskom Hrvatske u EU njezini građani postaju građani Europske unije te se javljaju mnoga pitanja kao: Kada se krećem unutar EU u kojoj zemlji ostvarujem pravo na zdravstveno osiguranje? Što se događa s mojim mirovinom, ako sam radio u više od jedne države EU? Mogu li tražiti posao u drugoj državi članici EU? i sl. O ovim i drugim pitanjima govorili su sudionici konferencije, a detaljno su odgovorena u predstavljenoj brošuri. Sa stajališta sustava socijalne sigurnosti hrvatski državljani su izjednačeni s državljanima države EU u kojoj žive i rade.
U brošuri su predstavljena prava iz zdravstvenog i mirovinskog osiguranja te prava po osnovi nezaposlenosti Navedena su prava koja se ostvaruju na području Republike Hrvatske kao i ona prava koja će građani moći ostvariti kao građani Europske unije od 1. srpnja 2013. godine. Naime, prava iz sustava socijalne sigurnost hrvatskih državljana kada se kreću u drugim državama EU-a su zaštićena, a pokrivena su sustavom države u kojoj u tom trenutku rade ili žive (ovisno o statusu). Iznimke su primjerice izaslani (tzv. detaširani) radnici. Pojam socijalne sigurnosti uključuje zdravstvenu skrb, rodiljne i roditeljske potpore, obiteljske naknade, naknade za nezaposlene i prava iz mirovinskog osiguranja. Sa stanovišta sustava socijalne sigurnosti hrvatski državljani su izjednačeni sa državljanima zemlje EU-a u kojoj žive i rade.
Brošura je izdana u okviru IPA programa za 2009. twinning projekta „Jačanje administrativnih sposobnosti nadležnih tijela i provedbenih ustanova na području koordinacije sustava socijalne sigurnosti“ vrijednom milijun eura koji je pokrenulo Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava u suradnji s nadležnim ustanovama Kraljevine Švedske krajem 2011. godine. Glavni je cilj i svrha projekta povećanje institucionalne i administrativne sposobnosti za primjenu EU propisa o koordinaciji sustava socijalne sigurnosti, a u njemu sudjeluju sva nadležna tijela i ustanove nadležne za provedbu sustava socijalne sigurnosti: Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava, Ministarstvo zdravlja, Ministarstvo socijalne politike i mladih, Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje, Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje, Hrvatski zavod za zapošljavanje i Središnji registar osiguranika.
Stranica