Sjednica Vlade RH: Donesene odluke o pokretanju postupka pregovora o sklapanja dodatka Temeljnom kolektivnom i Kolektivnom ugovoru za zaposlenike u javnim i državnoj službi

Slika /slike/2024/VRH/HN_20241106772812.jpg
Na sjednici Vlade RH, održanoj u četvrtak, 14. studenoga 2024., između ostaloga, donesene su odluke o pokretanju postupka pregovora o sklapanja dodatka Temeljnom kolektivnom i Kolektivnom ugovoru za zaposlenike u javnim i državnoj službi. U saborsko drugo čitanje upućen je Zakon o privremenom uzdržavanju kojim se osniva alimentacijski fond, povećava iznos potpore i produžuje njeno vremensko trajanje.

Kao predstavnici Vlade sa sindikatima javnih službi će pregovarati ministar rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Marin Piletić kao predsjednik pregovaračkog odbora, potpredsjednik Vlade i ministar financija Marko Primorac, ministar zdravstva Vili Beroš, ministar znanosti, obrazovanja i mladih Radovan Fuchs, ministar pravosuđa, uprave i digitalne transformacije Damir Habijan i ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek.

U odbor za vođenje pregovora za zaposlenike u državnoj službi imenovani su Marin Piletić kao predsjednik, a osim Marka Primorca i Damira Habijana, tu će još biti i potpredsjednik Vlade i ministar unutarnjih poslova Davor Božinović i potpredsjednik Vlade i ministar obrane Ivan Anušić.

O Zakonu o privremenom uzdržavanju ministar Piletić istaknuo je kako „Želimo omogućiti i poslati jasnu poruku svoj onoj djeci koje roditelji ne uzdržavaju da ćemo ovim izmjenama Zakona omogućiti i nova, povoljnija prava koja se tiču iznosa privremenog uzdržavanja. Dosadašnje pravo od svega 50 posto zakonskog minimuma podižemo na 100-postotni iznos.“

Produžuje se i vremensko trajanje potpore, pa će tako pravo na privremeno uzdržavanje imati djeca do navršene 18. godine života ili do 26-te ako se redovito školuju, a novost je i da će djeca koja zbog teške i trajne bolesti ili invaliditeta nisu sposobna raditi imati pravo na potporu sve dok ta nesposobnost traje, dodao je.
 
„Pojednostavljuju se postupak i isplata priznatog iznosa privremenog uzdržavanja, omogućava se neplatišama vraćanje duga putem javnog rada i otpisuje se dug u slučaju smrti obveznika uzdržavanja ako je jedini nasljednik ujedno bio i korisnik prava na uzdržavanje", kazao je ministar.
 
Premijer Andrej Plenković naglasio je kako je to "vrlo važan iskorak" koji Vlada radi. Podsjetio je da se osniva i alimentacijski fond u svrhu pomoći djeci čiji roditelji obveznici uzdržavanja ne plaćaju alimentaciju.
 
"Prema Zakonu, pravo može ostvariti maloljetno dijete ako obveznik uzdržavanja od dana pokretanja ovršnog postupka ne ispunjava u cijelosti ili djelomično svoju obvezu uzdržavanja dulje od tri mjeseca", poručio je.
 
Dodao je i kako se omogućava podnošenje zahtjeva za isplatu potpore privremenog uzdržavanja i ako nije podnesen ovršni prijedlog.
 
„Visina potpore je trenutno u prosjeku 113 eura, pravo se može ostvariti najdulje tri godine, a sada se povećava iznos na 224 eura. Poruka ovog Zakona je da država staje u potporu djeci u situaciji kad oni čija je to obveza tu obvezu ne ispunjavanju", ustvrdio je premijer.
 
Na sjednici Vlade prihvaćen je i Nacrt prijedloga zakona o izmjenama Zakona o posebnim pravima iz mirovinskog osiguranja zaposlenika na poslovima razminiranja.
 
Izvor: Mrosp/Hina
Foto: Hina

Pisane vijesti