- Objavljeno: 22.07.2025.
Ministar Piletić na 3. sjednici Vijeća za upravljanje razvojem turizma govorio o zapošljavanju stranih radnika u RH
Uvodno je ministar Piletić podsjetio na rekordno nisku nezaposlenost u Hrvatskoj te na porast broja zaposlenih, odnosno 1,78 milijuna osiguranika.
Rastao je i broj zaposlenih stranih radnika u navedenom razdoblju, pa je tako u 2021. zabilježeno ukupno 53.780 stranih radnika, od čega 4.784 radnika iz zemalja Europske unije, odnosno 48.996 radnika državljana trećih zemalja. U 2024. godini registrirana je 121.790 stranih radnika, od čega 9.810 radnika iz EU zemalja te 111.980 radnika državljana trećih zemalja.
Ministar je članovima Vijeća predstavio i novine u području zapošljavanja stranaca. Sukladno novom Zakonu o strancima, koji je na snagu stupio 15. ožujka ove godine, dozvola za boravak i rad može vrijediti do tri godine, ovisno o trajanju ugovora o radu, a strukturirana je u dva dijela - biometrijska isprava (podaci o strancu i njegovom boravku koji se ne mijenjaju) i potvrda (podaci o poslodavcu, zanimanju i poslovima na kojima će raditi, a koji su promjenjivi).
Olakšana je promjena deficitarnog zanimanja kod istog poslodavca, kao i promjena samog poslodavca nakon godinu dana rada. U navedenim slučajevima, na temelju pozitivnog mišljenja HZZ-a, MUP će izdati samo novu potvrdu. U svim ostalim slučajevima, dopuštena je promjena poslodavca i zanimanja, ali se tretira kao nova dozvola za boravak i rad.
Što se smještaja tiče, poslodavac mora dostaviti dokaz o primjerenom smještaju kada on osigurava smještaj ili je posrednik u osiguravanju smještaja za strane radnike kojima je izdana dozvola za boravak i rad na temelju mišljenja HZZ-a.
Poslodavac koji zapošljava stranog radnika mora imati najmanje jednog zaposlenog državljanina RH, odnosno EGP-a ili Švicarske Konfederacije na puno i neodređeno radno vrijeme u zadnjih godinu dana. Također, poslodavac ne smije biti osuđen za kaznena djela i prekršaje iz područja radnih odnosa i zaštite na radu te socijalnog osiguranja, a ne smije biti ni na „crnoj listi“ prema Zakonu o suzbijanju neprijavljenog rada.
Također, uvedena je pravna osnova temeljem koje se sprječava fiktivno provođenje testa tržišta rada, na način da poslodavac ne može u prijavi potrebe za radnikom navesti plaću manju od one koju u zanimanju za koje se provodi test tržišta rada primaju drugi radnici.
Tijekom važenja dozvole za boravak i rad strani radnik može biti nezaposlen i to do 60 dana, višekratno ili jednokratno. Uvođenje razdoblja nezaposlenosti predmet je revidirane Direktive o jedinstvenoj dozvoli boravka i rada koja će se implementirati u Zakon do kraja godine.
Ministar je istaknuo i kako je poslodavac obvezan priložiti dokaz o kompetencijama stranca koji se zapošljava u deficitarnim zanimanjima, uz iznimku za jednostavna zanimanja za koja nije potrebno dokazivati niti radno iskustvo niti kvalifikaciju. Dodao je i kako plaća stranog radnika ne smije biti manja od plaće koju primaju zaposleni u RH u zanimanju za koje je izdana dozvola za boravak i rad, a ugovor o radu ne smije sadržavati diskriminatorne odredbe čime se stranac stavlja u nepovoljniji položaj od ostalih radnika. Naglasio je i kako se sezonskom radniku do 90 dana izdaje dozvola za boravak i rad, ali mu se ne izdaje biometrijska dozvola boravka.
Zaključno je ministar Piletić rekao kako se jedino kvalitetnom provedbom sustava zapošljavanja stranaca može hrvatskom gospodarstvu osigurati nedostajuća kvalificirana radna snaga i zaštititi rad stranih radnika.