Državna tajnica u Ministarstvu rada i mirovinskoga sustava Majda Burić gostovala je u radijskoj emisiji
Poslovni tjedan u kojoj se govorilo o problemu nedostatka radnika, a istovremenom velikom broju nezaposlenih. Govoreći o rješenjima, državna tajnica Burić spomenula je kako je za zapošljavanje i obrazovanje izdvojeno više od 2.5 milijarde kuna u ovoj godini, i to milijarda za zapošljavanje žena u ruralnom području te 1.6 milijardi za mjere aktivne politike zapošljavanja.
Prepoznato je da neusklađenost otvorenih radnih mjesta i visokog broja nezaposlenih postoji zbog nedostatka kompetencija, odnosno neadekvatno obrazovanog kadra sa srednjom stručnom spremom. Zato je krajem siječnja potpisan Memorandum o razumijevanju o uspostavi partnerstva za naukovanje u Republici Hrvatskoj, koji su supotpisala četiri ministarstva (MRMS, MINGO, MZO, MINT), Agencija za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih, Hrvatska gospodarska komora i Hrvatska obrtnička komora.
Ova vlada funkcionalno radi na povezivanju obrazovanja i tržišta rada, uvodi se dualno i potiče cjeloživotno obrazovanje, objasnila je Burić. Od mjera aktivne politike zapošljavanja koje smo ove godine redefinirali, mjera pripravništva je ona u koju ulažemo najviše jer je njezina osnovna intencija podizanje cijene rade. Do sada smo imali samo stručno osposobljavanje za rad bez zasnivanja radnog odnosa, koji je osobama davao minimalnu plaću, ali osim toga mladi ljudi nisu imali prava ni obaveze vezane uz radni odnos. Pripravništvo jest radni odnos, i njime se financira 50% plaće u privatnom sektoru, a 100% u obrazovanju, zdravstvu i socijalnom radu za pripravničko mjesto, pojasnila je. Spomenula je i pozitivne pomake, odnosno 60 tisuća više zaposlenih krajem 2017. u odnosu na isto razdoblje prethodne godine, a svakodnevno se s Hrvatskoga zavoda za zapošljavanje odjavljuje, odnosno zapošljava, 200-500 osoba.
Nedostatak radnika rješavat će se u korist poslodavaca i uvođenjem radnih dozvola. Najviše radnika nedostaje u sektoru građevine, a tamo je i mobilnost radnika velika. „Nikako ne smijemo dovesti investicije u opasnost i potrebno je da sve ide svojim tijekom“, rekla je Burić te spomenula kako su zato za taj sektor predložene najveće kvote.
Važno je podizati svijest za što kasniji ulazak u mirovinu, jer odlaze oni koji još imaju radne sposobnosti. Državna tajnica Burić podsjetila je kako samo 19% umirovljenika ima 40 i više godina radnog staža i da je odlazak u prijevremenu mirovinu još uvijek čest. Iako je prije tridesetak godina omjer umirovljenika i radnika bio 1:4, danas je on pao na 1:1.2, tako da je imperativ podizanje broja zaposlenih, istaknula je Burić nadodavši i pozitivne statističke podatke: u prošloj godini prosječna plaća rasla je za 6.6% posto i sada iznosi 6190 kuna, a dva puta je povećana i minimalna plaća.
U kontekstu tržišta rada i velikog broja nezaposlenih, važno je spomenuti i osobe s invaliditetom, kojih vrlo mali broj radi, unatoč tome što je zakonom regulirano njihovo zapošljavanje. Međutim, državna tajnica objasnila je kako se o njihovom statusu počelo govoriti tek 2015. godine donošenjem Zakona o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba s invaliditetom te da se pozitivne promjene tu tek očekuju.
U emisiji su sudjelovali Davor Majetić, direktor Hrvatske udruge poslodavaca te Davorko Vidović iz Hrvatske gospodarske komore, a urednica je Eliana Čandrlić.
Stranica