Ministar rada i mirovinskoga sustava mr.sc. Marko Pavić sudjelovao je danas na otvorenju Sajma stipendija i visokog obrazovanja koji se održava u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici. Na Sajmu je sudjelovala i ministrica obrazovanja prof.dr.sc. Blaženka Divjak.
Obraćajući se okupljenima ministar Pavić je istaknuo važnost Europskog socijalnog fonda kao jednog od glavnih instrumenata razvoja i ulaganja. Vrijednost fonda u Hrvatskoj je oko 13 milijardi kuna od kojih se 9 milijardi kuna izdvaja za zapošljavanje i obrazovanje.
„Tih 9 milijardi kuna pokazuje u što želimo ulagati, što vidimo kao budućnost i razvojne prioritete“, naglasio je ministar Pavić.
Ministar je podsjetio da se Vlada Republike Hrvatske u Nacionalnom programu reformi zauzela za jače povezivanje potreba tržišta rada i sustava obrazovanja, spomenuvši pri tom da u strukturi nezaposlenih mladih oko 68% ima srednjoškolsku kvalifikaciju ili niže, a da je istovremeno oglašeno oko 16.000 radnih mjesta za tu kvalifikaciju, što pokazuje disbalans između potreba tržišta rada i obrazovanja. „Dugoročno rješenje za to je cjelovita kurikularna reforma“, izjavio je.
O kompetencijama koje su nužne za tržište rada 21. stoljeća ministar je rekao da sva istraživanja pokazuju da je riječ o financijskoj i digitalnoj pismenosti, analitičnosti, rješavanju problema, mogućnosti stjecanja dodatnih znanja, timskom radu i komunikacijskim vještinama. „Dobar dio tih vještina razvija STEM. U okviru Europskog socijalnog fonda do 2023. godine dodijelit ćemo 17000 STEM stipendija“, rekao je.
Govoreći o tržištu rada napomenuo je da se ono rapidno mijenja te da je ono danas puno dinamičnije nego što je bilo prije samo 5 godina. Napomenuo je da je stopa nezaposlenosti u Hrvatskoj tada bila dvostruko veća, da smo imali gotovo 350 tisuća nezaposlenih, a da je danas najveći problem poslodavaca je nedostatak kvalificirane radne snage.
„Ključ razvoja ove države, ali i zadržavanja mladih u Republici Hrvatskoj, je razvoj poslova dodatne vrijednosti gdje će mladi stečene vještine, koje su dobili kroz visoko obrazovanje moći staviti na tržište rada“, apostrofirao je ministar i nadodao da je motivacija i želja za učenjem ključna kod zapošljavanja.
Uz to, ministar Pavić osvrnuo se je i na cjeloživotno obrazovanje u Hrvatskoj naglasivši da samo 3% građana sudjeluje u programima cjeloživotnog obrazovanja, zbog čega Hrvatska bilježi jednu od najmanjih stopi cjeloživotnog obrazovanja u EU.
„ Jedna od promjena paradigmi jest da će Hrvatski zavod za zapošljavanje krenuti i u rad sa zaposlenima kroz cjeloživotno obrazovanje i programe koje nudi. To je sukladno europskoj direktivi – New skill agenda“, zaključio je ministar.
Stranica