U Našicama svečano obilježen završetak izgradnje Centra za starije osobe

Našice, 2.6.2026.- Premijer Andrej Plenković u Našicama je sudjelovao na svečanom obilježavanju završetka izgradnje „Centra za pružanje usluga u zajednici - Centra za starije osobe Našice''.
U prigodnom govoru, premijer je rekao da je danas veliki trenutak za Našice, dodavši da je smještajni kapacitet Centra za starije osobe 127 ležajeva, plus posebni kapaciteti za osobe oboljele od Alzheimerove bolesti i drugih oblika demencije.
Posebno je važno, kazao je,  da će svi ovi centri, a njih trenutno gradimo 18 diljem Hrvatske, pružati i izvaninstitucionalne usluge. Centar u Našicama za 260 korisnika.
Premijer je podsjetio da Našice i obližnja mjesta nisu imala adekvatan dom za starije, te se radi o projektu, prema riječima, gradonačelnika, o kojem se govorilo još prije 50-ak godina. „I zato je dobro da smo u naše vrijeme iznašli sredstva za njegovu realizaciju“, ustvrdio je. 
Naveo je i da je hrvatsko stanovništvo sve starije, a prema podacima Europske unije prosjek starosti je između 42 i 45 godina, što, kako je rekao premijer, upućuje na zaključak da će nam u budućnosti trebati još više domova za starije.
Podsjetio da je inicijalno bilo sredstava za osam domova za starije, ali nakon što je na natječaju 18 županija pokazalo izniman interes za gradnju i opremanje takvih domova, Vlada je odlučila nacionalnim sredstvima podići ukupan iznos sredstava kako bi se svi oni financirali, a riječ je o 160 milijuna eura.
Naveo je i da je hrvatsko stanovništvo sve starije, a prema podacima Europske unije prosjek starosti je između 42 i 45 godina, što, kako je rekao premijer, upućuje na zaključak da će nam u budućnosti trebati još više domova za starije.
Podsjetio da je inicijalno bilo sredstava za osam domova za starije, ali nakon što je na natječaju 18 županija pokazalo izniman interes za gradnju i opremanje takvih domova, Vlada je odlučila nacionalnim sredstvima podići ukupan iznos sredstava kako bi se svi oni financirali, a riječ je o 160 milijuna eura.
Čestitavši svima, premijer je rekao i da će ovaj centar zaposliti oko 100 ljudi, što je ocijenio važnim i za mlade, kao i sve one koji će skrbiti o našim umirovljenicima. 

U posjetu  Osječko-baranjskoj županiji uz predsjednika Vlade Andreja Plenkovića  i potpredsjednika Vlade i ministra obrane Ivana Anušića, u pratnji je bila i ministrica Irena Hrstić te ministri Alen Ružić i David Vlajčić.
U Osijeku je održan sastanak sa županicom Osječko-baranjske županije Natašom Tramišak i osječkim gradonačelnikom Ivanom Radićem te je održana svečana sjednica Skupštine Osječko-baranjske županije u povodu Dana županije.

IZVOR: VLADA RH
FOTO: VLADA RH

Pisane vijesti