Koje vrste udomiteljstva postoje?

Udomiteljstvo se obavlja kao:
 
  • tradicionalno udomiteljstvo,
  • udomiteljstvo kao zanimanje i
  • srodničko udomiteljstvo.

Tradicionalno udomiteljstvo obavlja udomitelj koji ispunjava opće uvjete za obavljanje udomiteljstva navedene pod pitanjem broj 5.
U tradicionalnom udomiteljstvu pruža se usluga smještaja djetetu i odrasloj osobi u skladu sa zakonom kojim se uređuju socijalne usluge u sustavu socijalne skrbi.
Udomitelj koji obavlja tradicionalno udomiteljstvo ima pravo na opskrbninu (novčanu naknadu namijenjenu podmirivanju troškova života korisnika) i pravo na naknadu za rad udomitelja (naknada udomitelju za pruženu skrb i uloženi trud u zbrinjavanju korisnika).

Udomiteljstvo kao zanimanje obavlja se kao standardno udomiteljstvo i specijalizirano udomiteljstvo za djecu.

Standardno udomiteljstvo može obavljati tradicionalni ili specijalizirani udomitelj:
 
  • koji je najmanje šest mjeseci pružao uslugu smještaja
  • koji pruža uslugu istovremeno za troje djece ili četvero odraslih korisnika
  • koji nije u radnom odnosu, ne obavlja samostalnu registriranu djelatnost obrta ili slobodnog zanimanja ili drugu samostalnu djelatnost
  • koji je izabran od Povjerenstva za izbor udomitelja za obavljanje udomiteljstva kao zanimanja.
U standardnom udomiteljstvu pruža se usluga smještaja djetetu i odrasloj osobi u skladu sa zakonom kojim se uređuju socijalne usluge u sustavu socijalne skrbi.

Specijalizirano udomiteljstvo za djecu može obavljati osoba koja ispunjava opće uvjete za obavljanje udomiteljstva i koja:
 
  • nije u radnom odnosu, ne obavlja samostalnu registriranu djelatnost obrta ili slobodnog zanimanja u skladu s odredbama posebnih propisa ili drugu samostalnu djelatnost
  • je izabrana od strane Povjerenstva za izbor udomitelja za obavljanje udomiteljstva kao zanimanja
  • koja  ima završen najmanje preddiplomski ili diplomski sveučilišni studij ili stručni studij u području socijalnog rada, psihologije, edukacijske rehabilitacije, socijalne pedagogije, logopedije, radne terapije, pedagogije i medicine te najmanje godinu dana radnog staža u radu s djecom i mlađim punoljetnim osobama ili
  • ima završeno srednjoškolsko obrazovanje ili preddiplomski ili diplomski sveučilišni studij ili stručni studij i najmanje tri godine pružanja usluge djetetu ili mlađoj punoljetnoj osobi kao tradicionalni, specijalizirani ili standardni udomitelj
  • ima posebna znanja i vještine u skladu s individualnim potrebama djeteta ili mlađe punoljetne osobe kojoj pruža uslugu smještaja.

Specijalizirani udomitelj za djecu pruža uslugu smještaja i specifičnu složeniju skrb teško bolesnom djetetu i mlađoj punoljetnoj osobi, djetetu ili mlađoj punoljetnoj osobi s određenom vrstom problema u ponašanju ili teškoća u razvoju.

Udomitelj koji obavlja udomiteljstvo kao zanimanje, pored prava na opskrbninu i naknadu za rad udomitelja, ostvaruje i prava iz mirovinskog i obveznog zdravstvenog osiguranja i prava za vrijeme nezaposlenosti kao zaposlena osoba u skladu s posebnim propisima.

U srodničkom udomiteljstvo pruža se usluga smještaja djetetu i odrasloj osobi u skladu sa zakonom kojim se uređuju socijalne usluge u sustavu socijalne skrbi ako područni ured Hrvatskog zavoda za socijalni rad korisnika utvrdi da je to u interesu korisnika i ako osoba ispunjava propisane opće uvjete.

Srodničko udomiteljstvo mogu obavljati: baka, djed, stric, teta, ujak, braća/polubraća, sestre/polusestre, unuci te njihovi bračni/izvanbračni drugovi, a iznimno i drugi srodnici korisnika ako područni ured Hrvatskog zavoda za socijalni rad korisnika procijeni da je to u najboljem interesu korisnika.

Udomitelj koji je srodnik korisnika ima pravo na opskrbninu (novčana naknada namijenjena podmirivanju troškova života korisnika).