Povodom obilježavanja Nacionalnog dana borbe protiv nasilja nad ženama Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike organiziralo je webinar na temu
„Sprječavanje nasilja u obitelji u vrijeme epidemije koronavirusa (COVID-19)“.
Cilj webinara je bio, uz unaprjeđenje međuresorne suradnje i integriranog pristupa u zaštiti žrtava nasilja, senzibilizirali stručnjake za problem nasilja u obitelji i ukazali na posljedice osobito u vremenu izolacije zbog mjera zaštite od epidemije.
„Zaštita i podrška žrtvi nasilja mora biti u fokusu cijelog sustava“ i „Žrtva treba osjetiti da je važna i da ju se podržava“, glavne su poruke sudionika webinara, koji je pratilo oko 100-injak stručnjaka iz sustava socijalne skrbi, odgoja i obrazovanja, unutarnjih poslova, pravosuđa te udruga koje programski djeluju u području nasilja u obitelji.
Državna tajnica u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike
Marija Pletikosa u uvodnom govoru navela je kako se nasiljem ugrožavaju osnovna ljudska prava i slobode pa i demokratizacija i prosperitet društva
.
„Nasilje nije samo problem pojedinca i članova obitelji, već globalni društveni problem koji se mora spriječiti i prevenirati dosljednom primjenom i unapređenjem postojećih mehanizama reagiranja u slučajevima nasilja“, istaknula je državna tajnica Pletikosa.
Webinar je otvoren predavanjem prof. dr. sc. emeritusa
Deana Ajdukovića na temu
„Suzbijanje nasilja u obitelji za vrijeme koronavirusa“.
U svom predavanju, Ajduković je naveo kako je svrha izolacije (lockdowna) bila zaštititi ljude i povećati sigurnost tako da ostanu kod kuće, izoliraju se od drugih ljudi radi neširenja virusa, no da je posljedica izolacije „zarobljenost“ članova obitelji u kući.
„To može značiti više zajedničkog vremena obitelji kod kuće, ali i porast napetosti zbog više stresa, veći rizik nasilja i zlostavljanja žena i djece“, istaknuo je Ajduković.
U predavanju je također navedeno kako stvarni porast slučajeva težeg nasilja ne prati porast prijava budući da se u uvjetima epidemije manje prijavljuje.
Žrtve rjeđe kontaktiraju organizacije za podršku žrtvama nasilja zbog male mogućnosti da zatraže pomoć bez da dodatno ugroze svoju sigurnost, i nažalost u slučaju ozljede rjeđe traže liječničku pomoć zbog straha od nasilnika.
Nakon predavanja održana je međuresorna rasprava
„Iskustva međuresorne suradnje na suzbijanju nasilja za vrijeme koronavirusa“.
U raspravi su sudjelovali Branka Mašić, sutkinja Visokog Prekršajnog suda u mirovini, Danijel Antunović ispred udruge U.Z.O.R, Darko Tot ispred Ministarstva znanosti i obrazovanja, Ana Jedličko ispred Ministarstva unutarnjih poslova te Tatjana Katkić Stanić ispred Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike.
Kako unatoč situaciji s koronavirusom osigurati nesmetano funkcioniranje sustava zaštite žrtava nasilja jedan je od glavnih izazova detektiran prilikom rasprave.
Na raspravi se ponovo ukazalo na važnost i nužnost međuresorne suradnje, koordiniranog postupanja i razmjene informacija, među stručnjačko povjerenje, koordiniranje i integriranje usluga i evaluacije učinaka i prepoznavanje dobre prakse.
Na kraju sudionici su zaključili kako je nužno:
- razvijanje proaktivnog pristupa stručnjaka prepoznatim počiniteljima i žrtvama,
- javno djelovanje s ciljem razvijanja građanske svijesti (susjeda, rođaka, prijatelja i drugih dijelova socijalne mreže) o suodgovornosti da dojave sumnju na nasilje,
- osigurati laku dostupnost usluga žrtvama i počiniteljima.
Pisane vijesti