Državna tajnica Katarina Ivanković Knežević i savjetnik u Kabinetu ministra Ivan Vidiš sudjelovali su na Konferenciji “Budućnost rada – cjeloživotni pristup koja je održana u Sofiji, u okviru predsjedanja Republike Bugarske Vijećem Europske Unije.
Govornici na konferenciji bili su povjerenica u Europskoj komisiji za zapošljavanje, socijalna pitanja, vještine i mobilnost, Marianne Thyssen (održala govor putem video linka), zamjenica bugarskog ministra za rad i socijalnu politiku, Zornitsa Rousinova, bugarska zastupnica u Europskom parlamentu, Eva Maydell, gradonačelnica općine Sofija, Yordanka Fandankova, te predstavnici socijalnih partnera, akademske zajednice i civilnog društva.
Glavne poruke sudionika bile su usmjerene na važnost cjeloživotnog obrazovanja uslijed dramatičnih transformacija na tržištu rada. Stručnjaci procjenjuju da bi do 2030. godine 85% zanimanja moglo doživjeti drastične promjene uslijed digitalizacije i automatizacije, a poslodavci bi se za zanimanja koja zahtjevaju nižu razinu vještina okrenuli robotima umjesto ljudskoj radnoj snazi. Sudionici su istaknuli da takva transformacija zahtjeva potpuno novi model obrazovanja i rada, usmjeren na usvajanje vještina za razliku od tradicionalnog obrazovanja koje podrazumijeva apsorpciju informacija.
Istaknuta je važnost Stupa socijalnih prava kao mjerila za socijalnu zaštitu, ali i potreba za ravnotežom između fleksibilnosti na tržištu rada i zaštite radnika, posebice kada djeluju na digitalnom tržištu. Sudionici su istaknuli važnost ulaganja u ljudske potencijale Europe, a posebno je istaknuta važnost jačanja uloge EU fondova u sljedećem financijskom razdoblju (2020. – 2027.). Digitalne vještine bit će potrebne u sklopu 95% poslova u bliskoj budućnosti te će i konkurentnost europske radne snage ovisiti o usvajanju digitalnih vještina od najranije dobi.
Sudionici su zaključili da bi nedostatak digitalnih vještina mogao proizvesti novi društveni rascjep u EU te isključiti velik dio populacije. Poruka sudionika je da je pravo vrijeme za odgovor na taj izazov kroz dobro promišljene politike na razini EU, a temelj za socijalnu sigurnost trebao bi biti Europski stup socijalnih prava.