Ministar Pavić predstavio Smjernice za provedbu mjera aktivne politike zapošljavanja za razdoblje 2018. do 2020. godine >
Ministar Pavić predstavio Smjernice za provedbu mjera aktivne politike zapošljavanja za razdoblje 2018. do 2020. godine
Ministar rada i mirovinskoga sustava mr.sc. Marko Pavić je na konferenciji za medije u Banskim dvorima dodatno pojasnio Smjernice za provedbu mjera aktivne politike zapošljavanja za razdoblje 2018. do 2020. godine koje su usvojene na 73. sjednici Vlade RH, predstavivši ih kao strateški dokument koji će omogućiti korištenje aktivne politike zapošljavanja.
Na početku izlaganja ministar je podsjetio na uspješne projekte u 2017. godini; projekt Od mjere do karijere, milijardu i pol kuna vrijedan paket zapošljavanja, te najavio da je sljedeće godine na raspolaganju 1,6 milijuna kuna, od čega devetsto milijuna kuna iz Europskog socijalnog fonda. Istaknuo je da je paket mjera u 2017.godini, a koji je za cilj imao prebacivanje privremenog zapošljavanja iz javnog u realni sektor, apsolutno uspio.
Statistika govori da je 29.000 više zaposlenih u prvom kvartalu 2017.godine, kazao je, da je stopa nezaposlenosti posto rekordno niska, 11,6 posto, a osobito zadovoljstvo pričinjava podatak da je stopa nezaposlenosti mladih smanjena s 50 posto u 2013. godini na 26 posto u ovoj. Pod uspjehe ostvarene u protekloj godini je spomenuo i specijalizirane programe, poput programa Zaželi, u sklopu kojega je uloženo 400 milijuna kuna za poticanje zapošljavanja žena i 70 milijuna za lokalne inicijative zapošljavanja.
Tri su cilja smjernica koje smo donijeli, istaknuo je ministar. Prvi je povećanje stope zaposlenosti kao ključna mjera za održivost mirovinskoga sustava i za održavanje investicija i tu želimo povećati stope zaposlenosti posebice ranjivih skupina na tržištu rada. Vlada ima ambicije da se ostvari zaposlenosti od 68%. Poseban je cilj povećanje stope zaposlenosti mladih od 15 do 29 godina na 45,7 posto te povećanje zaposlenosti starijih osoba na 55 posto te smanjenje udjela dugotrajno nezaposlenih osoba na 43,9 posto do 2020.
Drugi nam je cilj, nastavio je, usklađivanje ponude i potražnje, odnosno tržišta rada i sustava obrazovanja za što je trećina sredstava osigurana iz Europskog socijalnog fonda, dok je treći cilj pojačati informiranost sudionika na tržištu rada.
Ministar Pavić osobito je istaknuo mjeru samozapošljavanja čija je uspješnost preko 80 posto što znači da većina subvencioniranih tvrtki preživi prvu godinu poslovanja. Stoga će se ta mjera dodatno pojačati te će subvencija iznositi 55.000 kuna, odnosno 70.000 kuna ako osoba u takvoj tvrtki zaposli dvije osobe na SOR, što je svakako velik iskorak prema poticanju poduzetništva i samozapošljavanja.
Drugi veliki iskorak koji za cilj ima povećanje cijene rada je jačanje pripravništva. Financiranje pripravništva u realnom će sektoru iznositi 50 posto iznosa bruto plaće bez gornjeg ograničenja i uključit će i trošak prijevoza. U javnim službama će se pripravništvo financirati u područjima zdravstva, obrazovanja i socijalne skrbi u iznosu od 100 posto.
Za osposobljavanje na radnome mjestu je proširena ciljna skupina te stavljen naglasak na dugotrajno nezaposlene, a ta je mjera osobito usmjerena na mlade, 68% njih, koji imaju srednju stručnu spremu ili nižu. Prekvalifikacije, za koje je predviđeno 145 milijuna kuna, će dodatno jačati i do 1. travnja će se u njih uključiti 8.000 ljudi kako bi se pripremili za turističku sezonu, a također i za brodogradnju i građevinu.
Pored toga je najavio i potpisivanje novih ugovora u okviru programa zapošljavanja žena „Zaželi“ u minimalnom iznosu od 400 milijuna kuna, čime će se omogućiti zapošljavanje još 3000 žena koje će se skrbiti o 12.000 starijih kućanstava, pored 1500 koje su već obuhvaćene potpisanim ugovorima.
Također je najavio da će se, u suradnji s Ministarstvom za demografiju, obitelj mlade i socijalnu politiku te Ministarstvom obrazovanja provoditi dodatno zapošljavanje osoblja u vrtićima zbog uvođenja dvosmjenskog rada.
„Ukupan iznos koji će se uložiti u cjelovit paket mjera i programa koje ćemo slijedeće godine provoditi je dvije i pol milijarde kuna“, naglasio je ministar Pavić.
Na kraju izlaganja, ministar Pavić je pohvalio rad Hrvatskog zavoda za zapošljavanje koji je krenuo s aktivacijom građana za rad u sezoni, te najavio održavanje Dana poslova u turizmu u Osijeku, Zagrebu i Splitu krajem siječnja. HZZ je krenuo s anketiranjem nezaposlenih osoba, u sklopu čega će svih 187.000 nezaposlenih osoba biti pozvano da se izjasne jesu li spremni raditi u sezoni. Do sada ih je anketirano 71.833 od čega je njih 11.631 izrazilo želju da radi u sezoni. Slične će se aktivnosti organizirati i za ostale sektore. Osobama koje su za to zainteresirane ponuditi će se prekvalifikacija.
Odgovarajući na novinarsko pitanje kakve će biti sankcije za one koji neće prihvatiti ponuđen posao, ministar je naglasio da su za to jasna pravila određena pravilnikom, ali svakoj će se osobi pristupiti individualno kako bi se vidjeli njihovi razlozi neaktivnosti, te će se s njima također ostati u kontaktu.
Na pitanje o mjeri pripravništva ministar Pavić je istaknuo kako je cilj te mjere da mladi budu adekvatnije plaćeni , što će tu mjeru učiniti i demografskom mjerom s ciljem zadržavanja mladih u Republici Hrvatskoj.
foto: screenshot Vlada RH