U Banskim dvorima održana je 73. sjednica Vlade na kojoj je prihvaćen Prijedlog zaključka o donošenju Smjernica za razvoj i provedbu aktivne politike zapošljavanja u Republici Hrvatskoj u razdoblju za 2018. do 2020. godine.
Ministar rada i mirovinskoga sustava mr.sc. Marko Pavić, istaknuo je da je riječ o dokumentu odnosno okviru koji je podloga za korištenje mjera aktivne politike zapošljavanja. „Riječ je o paketu „Od mjere do karijere“ čija je vrijednost ove godine bila 1,5 milijardi kuna, a sljedeće će godine vrijediti oko 1,6 milijardi kuna“, pojasnio je ministar i nadodao da pored tog paketa postoje specijalizirani programi kojima je cilj zapošljavanje osoba u nepovoljnom položaju na tržištu rada, posebice žena, mladih i osoba s invaliditetom.
Govoreći o kretanjima na tržištu rada istaknuo je da su sigurno makroekonomsko okruženje, porezna reforma i vladin paket mjera za zapošljavanje doveo do toga da Hrvatska bilježi rekordno nisku nezaposlenost koja je listopadu iznosila 11,6%, dok je istovremeno zabilježeno i povećanje zaposlenosti za 1,8%, odnosno prema podacima Eurostata u drugom kvartalu 2017. imamo 29.000 više zaposlenih.
Pojasnio je da smjernice imaju tri cilja. Prvi je povećanje stope zaposlenosti kroz pet intervencijskih mjera; cilj je prema Europi 2020 postići stopu zaposlenosti od 65,2%, a Vlada želi postići stopu zaposlenosti na 68%, prvenstveno povećanje zaposlenosti kod mladih, starijih osoba i dugotrajno nezaposlenih. Drugi je uskladiti ponudu i potražnju na tržištu rada, stoga se u suradnji s Ministarstvom znanosti i obrazovanja, kroz Europski socijalni fond u okviru kojega je za obrazovanje na raspolaganju oko 500 milijuna €, radi na spajanju potreba tržišta rada i sustava obrazovanja. Treći cilj je povećati aktivnosti informiranja sudionika na tržištu rada.
„Smjernice su temelj za donošenje cijelog paketa mjera zapošljavanja koje će sutra Upravno vijeće Hrvatskog zavoda za zapošljavanje donijeti“, kazao je.
Predstavljajući novitete u Smjernicama naglasio je kako je cilj bio jačanje mjera koje su uspješne, a među uspješnijima je mjera samozapošljavanja u kojoj 80% tvrtki koje dobe potporu prežive prvu godinu. U okviru te mjere potpore se povećavaju s 35 na 55 tisuća, odnosno ako se akumuliraju dvije osobe mogu dobiti 110.000 kuna, četiri 220.000 kuna, a ukoliko se pet osoba udruži u zadrugu mogu dobiti 275.000 kuna.
Nadalje, drugi veliki novitet je jačanje pripravništva za koje i do sada postojao zakonodavni okvir, ali se sada uvodi kao mjera koja će biti subvencionirana putem HZZ-a, kroz dvije kategorije u privatnom i javnom sektoru.
„Jačanjem pripravništva želimo povećati cijenu rada. Cilj nam je da pripravništvom mladi uđu u pravi radni odnos“, naglasio je ministar i pojasnio da će potpora za realni sektor iznositi 50% bruto plaće bez gornjeg ograničenja i troškove prijevoza, a u javnim službama za zdravstvo, obrazovanje, sustav socijalne skrbi potpora će iznositi 100%, a plaća će iznositi 85% plaće tog početnog radnog mjesta.
Uz to, mjera stručnog osposobljavanja za rad je redefinirana, ove godine uvedeni su osigurači za zlouporabu te mjere, ograničena je primjena u javnom sektoru, a novim smjernicama se ograničenje od 10% zaposlenih koje proračunski korisnici mogu imati na SOR-u smanjuje na 3%. Mjerom osposobljavanje za stjecanje prvog radnog iskustva, osobama starijima od 30 godina, omogućava se stjecanje iskustva/formalnog uvjeta za pristupanje stručnom ispitu.
Ministar Pavić istaknuo je da sljedeće godine očekujemo i dodatne specijalizirane programe; novih preko 400 milijuna kuna za program „Zaželi“, te program za zapošljavanje u vrtićima kojim se planira uvesti dodatno osoblje kako bi se osigurao dvosmjenski rad vrtića. „Vrijednost cjelovitog paketa za zapošljavanje je preko 2 milijarde 400 milijuna kuna“, zaključio je.
Foto: Vlada RH /screenshot