Ministar rada i mirovinskoga sustava mr.sc. Marko Pavić gostovao je u HTV-ovoj emisiji „Tema dana“ u kojoj se osvrnuo na aktualna pitanja vezana uz nezaposlenost, provedbu aktivnih mjera politike i pregovore sa sindikatima.
Osvrćući se na prijepore oko pitanja broja zaposlenih i priopćenje Državnog zavoda za statistiku, ministar Pavić, pojasnio je metodologiju izračuna broja zaposlenih i kazao da su službeni podaci ispravni. „U zadnje dvije godine, od srpnja 2015. do srpnja 2017., neovisno o metodologiji bilježimo rast zaposlenosti, i to između 45 i 50 tisuća“, rekao je ministar i nadodao kako na Hrvatskoj zavodu za zapošljavanje oglašeno oko 17 000 radnih mjesta koja nisu popunjena.
„Kako bi smanjili taj broj nužno je što bolje povezati tržište rada i sustav obrazovanja. Cilj je prvenstveno aktivirati domaću radnu snagu za što je osigurano oko 145 milijuna kuna za mjere obrazovanje nezaposlenih za građevinski, turistički i sektor brodogradnje“ , istaknuo je ministar rada i mirovinskoga sustava.
Uz to, ministar je nadodao da Vlada razvija programe za dugotrajno nezaposlene osobe, poput projekta „Zaželi“ vrijednog više od 400 milijuna kuna kojim će se zaposliti preko 3000 žena, ujedno je donesen paket mjera „Od mjere do karijere“ vrijedan 1,5 milijarde kuna i osigurano je 73 milijuna kuna za lokalne inicijative za zapošljavanje mladih što je sve financirano putem Europskog socijalnog fonda.
Na pitanje novinarke o mjeri stručnog osposobljavanja bez zasnivanja radnog odnosa i najavljeni prosvjed, ministar Pavić je rekao je kako Vlada neće ukinuti mjeru SOR-a već će postupno nadomjestiti uvođenjem pripravništva i povećanjem financijskih mjera potpore za zapošljavanje kao što je paket mjera „Od mjere do karijere“ kako bi se osiguralo trajno zapošljavanje i zapošljavanje u privatnom sektoru.
Govoreći o pregovorima sa sindikatima državnih službi, ministar je rekao da je sindikatima predložen protokol te da se oni nastavljaju idući tjedan, dok se po pitanju sindikata javnih službi čeka prebrojavanje sindikata kako bi se što utvrdila njihova reprezentativnost i započeli pregovori, u želji da se postigne dogovor do 1. studenog 2017. kako nakon toga roka ne bi ušli u pravnu nesigurnost.
Foto: screenshot HRT