BUDIMPEŠTA - Ministar rada i mirovinskoga sustava prof. dr. sc.
Mirando Mrsić, dr. med., sudjelovao je 15. travnja 2013. godine, u Budimpešti na konferenciji „Radni odnosi i socijalni dijalog u Europi“. Dvodnevna konferencija koja je okupila oko 140 predstavnika – dužnosnika, sindikalnih vođa i udruga poslodavaca – iz država članica EU, EU institucija i međunarodnih organizacija, održana je na poziv povjerenika Europske komisije za zapošljavanje, socijalna pitanja i inkluziju, Laszla Andora.
Tijekom konferencije predstavljene su glavne karakteristike sustava radnih odnosa u Europi u 2012. godini, razmotrene sličnosti i razlike u radnim odnosima država članica EU iz središnje i istočne Europe, razmijenjena međusobna iskustva unutar EU, te identificirani glavni izazovi i mogući načini djelovanja na europskoj i nacionalnoj razini.
U uvodnom dijelu skupu se putem video veze obratio predsjednik Europske komisije Jose Manuel Barroso koji je naglasio važnost socijalnog dijaloga kao europske vrijednosti koja omogućuje postizanje realističnih kompromisa, naročito važne u uvjetima gospodarske krize. Jačanje socijalne kohezije Barroso je također ocijenio bitnim za rast zapošljavanja i oporavak cjelokupnog EU gospodarstva. Ukazao je stoga na potrebu unaprjeđenja socijalnog dijaloga kako na nacionalnoj, tako i široj EU razini.
Povjerenik EK Laszlo Andor naglasio je kako je cilj konferencije rasprava o stanju, ali i o mogućnostima za poboljšanje socijalnog dijaloga u Europskoj uniji. Socijalni dijalog krucijalan je za gospodarsku konkurentnost EU-a, napomenuo je Andor, istaknuvši kako sva dosadašnja iskustva pokazuju da je razvoj gospodarstva i razina standarda tim veća što je razvijeniji sam socijalni dijalog. Andor je predstavio i izvještaj „
Industrial Relations in Europe 2012“, rezultat dvogodišnjeg istraživanja o stanju radnih odnosa i socijalnog dijaloga u Europi. Budući da izvještaj ukazuje kako su radni odnosi diljem Europske unije narušeni uslijed gospodarske krize, Andor je pozvao da se rasprava fokusira na metode jačanja socijalne dimenzije Europske monetarne unije putem socijalnog dijaloga.
Ministar Mrsić koji je sudjelovao u radu prvog dana konferencije, održao je izlaganje u okviru panela „Radni odnosi u središnjoj i istočnoj Europi“. U svom obraćanju naglasio je kako posljedice gospodarske krize od svih partnera zahtijevaju preispitivanje i unaprjeđenje postojećih modela međusobne suradnje, koji će se, u cilju postizanja učinkovitijeg socijalnog dijaloga, temeljiti na međusobnom povjerenju i odgovornosti. Ujedno je naglasio da će se Hrvatska kao buduća članica Europske unije uložiti maksimalne napore u ostvarivanju socijalnog dijaloga kao ključnog mehanizma za uspostavu tržišnog gospodarstva temeljenog na socijalnoj pravdi.
U okviru konferencije također su održani paneli o radnim odnosima u EU, glavnim reformama i socijalnom dijalogu u Europi, institucionalnoj izgradnji socijalnog dijaloga, radnim odnosima u javnim službama i utjecajima krize, a predstavljena je i analiza potencijalnih modela budućih radnih odnosa.
Sa strane Ministarstva rada i mirovinskog sustava na konferenciji su sudjelovali pomoćnik ministra
Marko Krištof i savjetnica ministra Marina Kasunić Peris.